Infofinanciar > Info > Noul clasament WTA: Simona Halep se menține pe locul 7, în timp ce Sorana Cîrstea a urcat in clasament
Info

Simona-Halep-Foto-Playsport.ro

Prima rachetă a României, Simona Halep, se menține pe locul 7 în clasamentul WTA. Jucătoarea de tenis a revenit în top 10 WTA odată cu câștigarea trofeului de la Toronto.

Românca va debuta astăzi la US Open nu mai devreme de ora 20:00, ora României. Simona joacă împotriva tenismenii venite din calificări, Daria Snigur.

Sorana Cîrstea este, începând de astăzi pe locul 37, cu o poziție mai sus față de săptămâna trecută. Cu un total de 1330 de puncte, Cîrstea o înfruntă în primul tur la US Open pe Laura Siegemund, din Germania.

Celelalte trei jucătoare aflate în top 100 WTA sunt Irina Begu, Ana Bogdan si Jaqueline Cristian.

Irina Begu a coborât opt poziții și a ajuns pe locul 42 WTA, cu 1234 de puncte, în timp ce Ana Bogdan a ajuns de pe locul 65 pe locul 69.

Proaspăt revenită pe terenul de tenis după o accidentare teribilă, Jaqueline Cristian a coborât o poziție și se află pe locul 77, cu 788 de puncte.

Gabriela Ruse (101 WTA), Irina Bara (125 WTA), Gabriela Lee (137 WTA), Alexandra Cadanțu-Ignatik (178 WTA) și Mihaela Buzărnesu (179 WTA) sunt jucătoarele din România aflate în a doua sută mondială, potrivit News.ro.

Simona Halep câștigă turneul de la Toronto

Simona Halep a câștigat pe data de 14 august turneul de la Toronto. Aceasta reprezintă o victorie uriașă în ceea ce privește careiera sportivei. Românca a învins-o în trei seturi pe Beatriz Maria Haddad originară din Brazilia. În urma victoriei, Halep a câștigat primul titlu WTA 1000 după doi ani.

Primul set a fost câștigat de către româncă cu 6 la 3, după ce a fost condusă cu 3 la 0. Al doilea set a luat sfârșit cu un scor de 6 la 2 pentru brazilianca Beatriz Hadddad, iar cel de-al treilea set a fost încheiat cu victoria Simonei cu 6 la 3.

„Este greu să încep de undeva, am foarte multe lucruri de spus, dar sunt foarte obosită, a fost o luptă grea. Felicitări, Beatriz, ai făcut o treabă bună în această săptămână și pe parcursul întregului an, de altfel, ai câștigat atâtea titluri și atâtea meciuri. Îți multumesc pentru azi, a fost o luptă nemaipomenită, și îți urez mult succes pentru US Open, la fel și echipei tale”, a declarat Halep.