Infofinanciar > Info > Wimbledonul o îmbogățește pe Simona Halep! A ajuns pe locul 3 la câștigurile all-time în tenisul feminin
Info

Simona Halep și-ar putea recupera poziția pe care o deținea
Sursa foto - eurosport.ro

În ultimii ani, jucătoarea de tenis din România care a avut cele mai mari performanțe este Simona Halep. Sportiva a reușit deja să fie de două ori liderul clasamentul mondial feminin al ATP, un lucru extrem de impresionant și a câștigat în mai multe rânduri competiții de renume mondial. După cum este de așteptat, când cineva are asemenea rezultate, răsplata este pe măsură.

Potrivit Gazeta Sporturilor, există un top al jucătoarelor de tenis care au reușit să obțină cei mai mulți bani din acest sport. În acest clasament, Simona Halep ocupă locul trei, completând astfel podiumul. Jucătoarele care se poziționează peste sportiva din România sunt surorile Wiiliams. Pe locul doi este Venus, cu 42.2 milioane de dolari, iar Serena este departe de ambele jucătoare de tenis, înregistrând până la acest moment câștiguri care însumează 94.5 milioane de dolari.

Cum a ajuns Simona Halep în sferturi la Wimbledon

În acest moment, Simona Halep a reușit să ajungă în sferturile de finală din cadrul turneului Wimbledon. Acest lucru a venit în urma victoriei pe care românca a obținut-o împotriva Paulei Badosa, sportiva în vârstă de 24 de ani care este în acest moment pe locul patru în clasamentul celor de la WTA. Jucătoarea noastră a obținut victoria cu scorul de 6-1, 6-2.

Pentru a ajunge în în faza semifinalelor, Simona Halep, potrivit Gazeta Sporturilor, Simona Halep trebuie să treacă de sportiva din Statele Unite ale Americii, mai precis de Amanda Anisimova. Meciul va avea loc în ziua de miercuri. La acest moment, adversara româncei este pe locul 25 în topul WTA.

Potrivit Gazeta Sporturilor, dacă va reuși să ajungă până în penultimul act al competiției, Simona Halep urmează să aibă un câștig de 650.000 de dolari. Iar în cazul în care va obține și acolo o victorie și ajunge în finală, această sumă de bani se va dubla, ajungând la un cec în valoare de 1.27 milioane de dolari. Conform sursei menționate anterior, cea care va ieși triumfătoare de la Wimbledon va fi premiată cu 2.4 milioane de  dolari.

Va fi a patra confruntare dintre cele două sportive, iar Simona Halep are rezultatele directe de partea ei

Lucrul interesant la confruntarea dintre Simona Halep și Amanda Anisimova este faptul că amândouă au avut același antrenor, fiind vorba despre Darren Cahill.

Până în acest moment, cele două jucătoare de tenis s-au mai întâlnit în trei rânduri, românca fiind cea care a reușit să obțină mai multe victorii. Potrivit Hotnews, „istoria” confruntărilor directe a început în anul 2019, la Roland Garros, Anisimova câștigând cu 6-2, 6-4. Apoi, în 2020 a obținut victoria Simona Halep, tot la Roland Garros, cu scorul de 6-0, 6-1. Ultima confruntare dintre cele două a fost în acest an și, din nou, sportiva noastră a reușit să iasă învingătoare. De data aceasta disputa s-a terminat cu 6-2, 6-1.