Infofinanciar > Info > Încă o medalie pentru David Popovici! Sportivul român a obținut argintul în finala probei de 200 de metri liber la Melbourne
Info

David Popovici - sursa foto - prosport.ro
sursa foto - prosport.ro

Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de la Melbourne a început pe 13 decembrie și s-a încheiat astăzi, cu finala probei de 200 de metri liber. David Popovici, sportivul de excepție al României, a reușit să obțină medalia de argint cu un timp de 1.40,79.

Primul loc a revenit sud-coreeanului Hwang Sunwoo, care a oprit cronometrul la 1.39,72. Pe locul trei s-a aflat britanicul Tom Dean, cu un timp de 1.40,86.

România i-a avut ca reprezentanți la Campionatul Mondial de înot de la Melbourne pe sportivii David Popovici, Robert Glință și Andrei Anghel. Singura medalie a fost câștigată de Popovici, asigurându-și argintul în cursa de 200 de metri liber. Anterior, acesta și-a adunat în colecția de trofee titlul european pentru 200 de metri liber, pe care l-a obținut la Kazan

Calificarea în finală

David Popovici a surprins din nou printr-o cursă fantastică în semifinala de la Melbourne, de noaptea trecută. Deși se afla pe locul trei la câteva secunde înainte de finish, sportivul român a dar dovadă de perseverență și de o forță incredibilă, depășind competitorul dinaintea sa și câștigând seria.

Cele opt ture de bazin au fost parcurse de către David Popovici în doar 1.42,31 de minute, fiind cu 7 sutimi mai rapid decât înotătorul care s-a clasat pe locul secund, conform Observator.

Rezultatul anterior al lui David Popovici a fost locul patru în finala probei de 100 de metri liber, înregistrând un timp de 45,64 de secunde, fiind la șapte sutimi de secundă în urma înotătorului care a obținut bronz, potrivit publicațiilor sportive. Medalia de aur a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers, în vârstă de 24 de ani.

David Popovici, combinația dintre pasiune și muncă

La fel ca pentru mulți înotători tineri născuți la începutul anilor 2000, legendele bazinului, Michael Phelps (SUA) și Ian Thorpe (AUS), sunt idolii săi, așa că faptul că cel din urmă, de 11 ori campion mondial, i-a oferit lui Popovici primul său aur mondial la Budapesta a fost cireașa de pe tort. Aceasta a fost mesajul lui Thorpedo către Popovici pe Instagram după aceea:

„O plăcere să îți ofer medalia de aur la campionatul mondial și aștept cu nerăbdare să văd multe altele. Ești unul dintre cei mai interesanți înotători de urmărit. Mi-a plăcut să văd progresul tău de anul trecut și abia aștept să îți urmăresc viitorul, bravo”.

După cursa de excepție, Olympics.com l-a întrebat pe Popovici care este secretul succesului său.

„Pur și simplu pasiunea mea înflăcărată pentru înot și munca grea”, a răspuns Popovici. „Este elementar, dar dacă combini munca grea cu pasiunea, atunci stelele se vor alinia la un moment dat pentru tine”.

Simplitatea răspunsului său contrazice talentul lui Popovici, descris de Brett Hawke, dublu olimpic australian, într-un podcast, ca fiind „unul la un milion”.